Ryby

Ryby

AMUR BÍLÝ
Pochází z Číny a vytírá se v proudu velkých řek své domoviny. Poprvé k nám byl dovezen v roce 1961. V českých zemích se vytírá uměle. Dobu hájení nemá. Jde o opatrnou, ale poměrně bojovnou rybu. Patří do čeledi kaprovití. Průměrná hmotnost lovených ryb se pohybuje mezi 2 až 4 kg. Amura chytejte především na plavanou a položenou.


BOLEN DRAVÝ
Žije ve středních a dolních úsecích řek, také v tůních a mimopstruhových nádržích. Jde o bojovnou rybu, která souboj s lovcem nikdy nevzdává. Zdolání vzrostlého bolena je obrovským sportovním zážitkem. Doba jeho hájení je 1. 1. - 15. 6. Nejčastěji se loví ryby o hmotnosti 1,5 - 2,5 kg. Na bolena platí plavaná, položená, přívlač i muškaření. Jeho zákonná míra je 40 cm. Patří do čeledi kaprovití.


CANDÁT OBECNÝ
Osídluje střední a dolní úseky řek, vyskytuje se i ve stojatých vodách. Zdržuje se ve volné vodě, zejména v hlubších partiích. Ze sportovního hlediska nepatří k bojovníkům, rychle se vzdává, jeho maso je ovšem vyhlášenou lahůdkou. Jde možná o naši nejchutnější rybu. Doba hájení je 1. 1. - 15. 6. Candáta ulovíte na plavanou, položenou, přívlačí i muškařením. Zákonná míra je 45 cm. Spadá do čeledi okounovití.


CEJN VELKÝ
Jedná se o hejnovou rybu dolních toků řek a stojatých vod. Při nedostatku dravců hrozí jeho přemnožení, ale rekreační rybáři mají cejna rádi, přestože si jeho masa až tolik necení. Patří do čeledi kaprovití. Zákonnou míru ani dobu hájení nemá. Chytejte ho na plavanou a položenou.


JELEC TLOUŠŤ
Je rybou vyskytující se v tekoucích vodách od dolní části pstruhového pásma do proudných úseků pásma cejnového. V oblibě má členité dno i břehy. Tloušť je oblíbenou sportovní rybou, starší jedinci jsou totiž nesmírně opatrní a mazaní. Průměrná hmotnost lovených ryb je 0,3 - 1 kg. Patří do čeledi kaprovití a ulovit ho můžete všemi čtyřmi základními způsoby. Někomu jeho maso docela chutná, jinému skoro vůbec.


KAPR OBECNÝ
Nejvýznamnější ryba našeho a do jisté míry i evropského rybářství. Je velmi ceněnou hospodářskou i sportovní rybou mimopstruhových tekoucích vod, nádrží a rybníků. Patří do čeledi kaprovití, úlovky rekreačních rybářů mají průměrnou hmotnost přes 2 kg. Dobu hájení nemá. Kapr patří k vyhlášeným bojovníkům a souboj třeba s 90cm jedincem patří k vrcholům sportovní rybařiny. Jeho maso je chutné, v našich zemích naprosto tradiční, byť převážně vánoční. Lovte ho na plavanou a položenou.


LIPAN PODHORNÍ
Šlechtic našich vod se vyskytuje v horních úsecích středních částí toků, jde o tzv. lipanové pásmo. Lipan je velice oblíbenou sportovní rybou, jeho lov na mušku je jedním z vrcholů rybařiny, záležitost pro skutečné fajnšmekry. Patří do čeledi lipanovití, jde o skutečně nádhernou rybu, která je však ohrožená. Doba hájení je 1. 12. - 15. 6., zákonná míra 30 cm. Rybáři se sportovním duchem lipana pouštějí. Loví ho zásadně na mušku.


LÍN OBECNÝ
Nádherná ryba žije v pozvolna tekoucích a stojatých vodách, miluje vegetací zarostlé partie. Je velice ceněnou hospodářskou i sportovní rybou. Patří do čeledi kaprovití, dobu hájení nemá a její zákonná míra je stanovena na 20 cm. Průměrná hmotnost lovených ryb je 0,30 - 0,50 kg. Kdo umí lína připravit, ten si pochutná.


OKOUN ŘÍČNÍ
Tohoto pruhovaného loupežníka najdete v tekoucích vodách od lipanového až po cejnové pásmo, žije i v rybnících, tůních, údolních nádržích. Vynikající sportovní ryba a hlavně - kulinářská lahůdka. Někteří labužníci tvrdí, že nad jeho maso není, a v žebříčku ho stavějí i před candáta. Dobu hájení a zákonnou míru nemá. Patří do čeledi okounovití. Tohoto dravečka ulovíte všemi čtyřmi základními způsoby lovu.


PARMA OBECNÁ
Patří do čeledi kaprovití a je jednou z nejoblíbenějších sportovních ryb, protože dokáže bojovat. Žije ve "svém“, tedy parmovém pásmu. Zákonná míra parmy je stanovena na 40 cm, dobu hájení má v období 16. 3. - 15. 6. Lovte ji na plavanou i položenou. Její maso je oblíbené jen středně, je v něm totiž mnoho mezisvalových kůstek. Pozor! Vnitřnosti, zejména jikry a mlíčí, jsou zvláště v období tření mírně jedovaté.


PLOTICE OBECNÁ
Najdeme ji téměř ve všech vodách, jde o velice přizpůsobivou, o naši nejběžnější rybu. Patří do čeledi kaprovití, dobu hájení ani zákonnou míru nemá. Kdo se chce u vody při lovu zabavit, s ploticí se mu to zaručeně povede. Průměrná hmotnost lovených plotic je asi 0,2 - 0,3 kg. Její maso sice mezi vyhlášené lahůdky nepatří, ale zkuste si ji na grilu opražit do zlatova.


PSTRUH DUHOVÝ
"Duhák“ je nepůvodní ryba, do našich zemí byl poprvé dovezen v roce 1888. Vytírá se uměle, průmyslově. Najdete ho v chladnějších rybnících, v údolních nádržích, trvale žije jen v některých pstruhových řekách. Jde o velmi ceněný druh jak z hlediska sportovního, tak hospodářského. Patří do čeledi lososovití. Dobu hájení nemá, zákonná míra je stanovena na 25 cm. Lovte ho přívlačí, popřípadě muškařením.


PSTRUH OBECNÝ forma POTOČNÍ
"Potočák“ je dalším původním šlechticem našich vod. Sportovně i hospodářsky jde o nejvýznamnější druh domácích pstruhových vod. Jeho počty ubývají, pravověrní rybáři ho pouštějí, cení si více jeho svobody než masa, přestože je chutné. Pstruh potoční patří do čeledi lososovití, zákonnou míru má stanovenu na 25 - 35 cm (v poslední době podle podmínek toho kterého revíru), doba hájení spadá do období 1. 9. - 15. 4.


SIVEN AMERICKÝ
Další nepůvodní druh, který se u nás poprvé objevil v roce 1883. Žije v potocích a řekách pstruhového pásma. Rybáři ho vyhledávají, je oblíbenou sportovní i konzumní rybou. Dobu hájení nemá, zákonná míra je stanovena na 25 cm. Patří do čeledi lososovití.


SUMEC VELKÝ
V tekoucích vodách žije zejména v cejnovém pásmu s členitým dnem, vyskytuje se ve stojatých vodách, samozřejmě ho najdete v přehradních nádržích. Naše největší ryba patří do čeledi sumcovití. Zákonná míra je stanovena na 70 cm, doba hájení na období 1. 1. - 15. 6. Sumci jsou ale leckde přemnožení, takže se na základě výjimek provádí jejich odlov. I na sumci si pochutnáte, dáte-li si záležet a zvolíte-li správný recept. Ulovíte ho na plavanou, položenou, ale i muškařením!


ŠTIKA OBECNÁ
Patří do čeledi štikovití a najdete ji téměř ve všech domácích vodách. Na svou kořist štika útočí ze zálohy, pohybuje se v zarostlých porostech. Pro rybáře je vyhledávaným soupeřem, pro labužníka vítaným soustem, umí-li ji připravit. Zákonná míra je stanovena na 50 cm, nesmlouvavý dravec je hájen v období 1. 1. - 15. 6.


ÚHOŘ ŘÍČNÍ
Tajemstvím opředená migrující ryba u nás žije v tekoucích i stojatých vodách a její výskyt v současnosti ve značné míře závisí na umělém vysazování plůdku (monté). Pro rybáře je úhoř vítaným úlovkem i lahodným soustem. Bohužel, jeho stavy řídnou (a zahraniční monté výrazně podražuje). I proto je nesmírně důležité vytvořit a dokončit síť rybích přechodů, aby se úhoř mohl přirozeně rozmnožovat. Úhoř patří do čeledi úhořovití, hájen je od 1. 9. do 30. 11. a zákonná míra ryby je 45 cm.